HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Čtvrtek 18.04.2024
 

REGION VÝCHODNÍ ČECHY
Vyhledávací centrum
Rejstřík regionu
Databanka akcí
Dopravní přístupnost
Destinační management
Příroda a její ochrana
Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Památky a zajímavosti
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Kultura, zábava, sport
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
Folklor a tradice
Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Turistika a volný čas
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
Lázeňství
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Kongresová turistika
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Ubytování a stravování
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Království perníku

Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály [ Národní přírodní rezervace ]

Umístění
Adršpašské skály patří do oblasti Náchodska a Broumovska - kraj Královéhradecký. Tato oblast se rozkládá mezi Krkonošemi a Orlickými horami, na severu tvoří státní hranici s Polskem.

Charakteristika
Tato oblast je geologicky velmi pestrá, místy vystupují nad krajinou horské hřbety, místy se objevují hluboká, kaňonovitá údolí kolem řek Úpy a Metuje. Dominantou je Ruprechtický Špičák (880 m), další vrcholy Bobří vrch (740 m), Božanovský Špičák (772 m), Čáp (785 m), Přední Hradiště (710 m), Liščí hora (709 m). Uprostřed mezi Chvalečským hřbetem, Bukovou horou a Broumovskými stěnami vznikla pískovcová skalní města - Adršpašské a Teplické skály. Porost tvoří převážně smrkové lesy, v nižších polohách lesy smíšené. V Adršpašských skalách pramení řeka Metuje. Podnebně se řadí tato krajina mezi mírně teplé oblasti. Teploty v zimním období vystupují na -2 - -5ºC, v letních měsících na 16 - 18ºC, průměrný počet letních dnů 30 - 50, počet dnů se sněhovou pokrývkou 60 - 100.

Chráněná území
Broumovsko patří mezi chráněné krajinné oblasti s několika přírodními rezervacemi - Adršpašské skály, Teplické skály, Dubna u České Skalice. Mezi národní přírodní památky patří i lučinaté údolí řeky Úpy mezi Českou Skalicí a Havlovicemi nazývané Babiččino údolí. Najdeme zde i několik naučných stezek.

Turistika zimní, letní
K provozování zimních sportů nejsou v této oblasti nejvhodnější terény, za příznivých sněhových podmínek se dají najít místa vhodná pro běžecké lyžování. O to více je však tato oblast navštěvována od jara až do podzimu. Přírodní zvláštnosti lákají spousty návštěvníků, pro něž je připraveno velké množství poutavých, značených, turistických tras na hřebeny hor. Pískovcová skalní města jsou vyhledávána horolezci, kteří zde mají vynikající cvičné terény. Řeky Úpa i Metuje jsou zase vhodné pro vodáky. Zájemcům o vodní sporty je k dispozici vodní nádrž Rozkoš u České Skalice.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.turistika.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 20.04.2005 v 10:13 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
ATUR ČR
Podmínky členství ATUR ČR
Aktuality
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR