HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Čtvrtek 18.07.2019
 

REGION VÝCHODNÍ ČECHY
Vyhledávací centrum
Rejstřík regionu
Katalog KUDY Z NUDY
Databanka akcí
Dopravní přístupnost
Destinační management
Příroda a její ochrana
Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Památky a zajímavosti
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Kultura, zábava, sport
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
Folklor a tradice
Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Turistika a volný čas
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
Lázeňství
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Kongresová turistika
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Ubytování a stravování
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality

Jiří Myška - sekernické techniky zpracování

Držitel titulu
"Nositel tradice lidových řemesel" za rok 2004

Jiří Myška se narodil v roce 1939 ve Studnicích u Hlinska v chalupě, kde měl jeho otec František kolářskou dílnu. Toto řemeslo tady provozoval i děda Alois Myška, a tak bylo samozřejmostí, že se Jiří u svého táty vyučil kolářem. Myškova kolářská dílna zajišťovala opravy povozů, včetně nových kol, a zemědělských dřevěných strojů pro drobné rolníky širokého okolí. V roce 1957, tj. rok po vyučení kolářem, museli Myškovi z nařízení úřadů svoji dílnu uzavřít a Jiří nastoupil do textilní továrny. Později pracoval u n.p. Silnice, kde vedl četu dělníků, pracujících především na dřevěných bedněních pro mostní a jiné betonové konstrukce. Tady se poznal s okresním konzervátorem památkové péče L. Štěpánem, který ho získal pro práce na obnově památek lidového stavitelství, zejména technických vodních děl. V té době zakladatelé skanzenu Vysočina řešili problém předání bohatých zkušeností jediného žijícího sekerníka v celé oblasti Jana Vondráčka (1898-1976), jenž ve svých 72 letech stavěl vodní kolo pro památku Králova Pila. Vzhledem k tomu, že koláři měli nejblíže k sekernickým pracím, byl pro zaučení získán právě Jiří Myška.

Po stavbě dvou vodních kol a rekonstruci pily a mlýna.s Janem Vondráčkem na Králově Pile pracoval Jiří Myška na záchraně mnoha dalších technických památek. V prvé řadě se jednalo o objekty pro skanzen na Veselém Kopci: mlýn, varna povidel a stoupa na tříslo (1977-1978), hamr s mlýnicí v nedalekých Svobodných Hamrech (1980), olejna (l982) a pila horizontálka (1983).

Z dalších prací již zkušeného sekerníka Jiřího Myšky si připomeňme: obnova mlýna se třemi vodními koly v lucemburském Asselbornu (1987-1988), obnova unikátního vodního mandlu a rekonstrukce vodního mlýna, včetně tří vodních kol, v Ratibořicích - Babiččino údolí (1994-1998), stavba dvou objektů s vodními koly k drcení a mletí zlatonosné rudy ve Zlatých horách (1999-2000) a vybavení mlýna ve skanzenu Zubrnice (2001).

Další vodní kola stavěl Jiří Myška v Chacholicích a pro památkové mlýny ve Střehomi, v Českém Krumlově a v Chrudimi, kde zhotovil další kolo pro zdejší historickou vodárnu Od roku 1997 má Jiří Myška samostatnou živnost pro sekernické a truhlářské práce, pro které je základnou bývalá kolářská dílna jeho otce ve Studnicích.

Práce Jiřího Myšky přísně ctí tradiční výrobní postupy starých sekerníků tak, jak to vyžadují potřeby památkové péče (způsob konstrukce vodních kol, palečních kol, převodů, hřídelí, čepů, včetně spojování materiálů dřevěnými hřebíky). V současnosti je Jiří Myška pravděpodobně jediným sekerníkem v Čechách, který tyto zásady ovládá a dodržuje. Je to dáno jeho smyslem pro pečlivou poctivou práci, pro zodpovědnost a profesní hrdost, i tím, že přebíral zkušenosti sekerníka JanaVondráčka, který po celý život působil v chudších podhorských oblastech, kde tradiční řemesla přežívala ještě dlouho po první světové válce.

Jiří Myška každoročně v rámci národopisných akcí ve skanzenu seznamuje návštěvníky s prací sekerníků, zejména při stavbě vodního kola. Svoje zkušenosti a znalosti předává svým spolupracovníkům, kterými jsou jeho syn Jiří a truhlář Pavel Tomášek.

KONTAKTNÍ ADRESA:

Studnice 132
539 01 Hlinsko
Česko (CZ)

UPŘESŇUJÍCÍ ODKAZY

LOKALIZACE

DALŠÍ INFORMACE: http://www.nulk.cz

AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valassko, racr) org. 24, 28.02.2005 v 11:00 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
ATUR ČR
Podmínky členství ATUR ČR
Aktuality
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR