HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Pátek 19.04.2024
 

REGION VÝCHODNÍ ČECHY
Vyhledávací centrum
Rejstřík regionu
Databanka akcí
Dopravní přístupnost
Destinační management
Příroda a její ochrana
Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Památky a zajímavosti
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Kultura, zábava, sport
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
Folklor a tradice
Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Turistika a volný čas
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
Lázeňství
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Kongresová turistika
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Ubytování a stravování
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Království perníku

Partnerství v praxi - MAS Železnohorský region a Univerzita Pardubice

Fakulta ekonomicko-správní Univerzity Pardubice, Ústav regionálních a bezpečnostních věd a MAS Železnohorský region ve spolupráci s MAS Region Kunětické hory a Centrem transferu technologií a znalostí Univerzity Pardubice pod záštitou Ing. Petra Šilara, senátora Parlamentu České republiky úspěšně realizovaly soutěž „O NEJLEPŠÍ PROGRAM OBNOVY VESNICE“.
Nabídnout studentům univerzity zapojení se do praxe v rámci jejich studovaného oboru, možnost ověření si nabytých teoretických znalostí a přispět přímo k rozvoji regionů – to byla hlavní motivace Ing. Šilara, senátora PČR, Kateřiny Korejtkové, manažerky venkovských obcí, svazků obcí a MAS a doc. Ing. Ivany Kraftové, CSc., vedoucí Ústavu regionálních a bezpečnostních věd Univerzity Pardubice, k vyhlášení studentské soutěže O nejlepší program obnovy vesnice.
V dubnu 2014 byla soutěž vyhlášena za vysokého zájmu studentů a představitelů obcí na akademické půdě univerzity. Studenty motivovali lidé z praxe, kteří jim nabídli svoji pomoc a své znalosti. Vedle výše uvedených to byl předseda MAS ŽR, Josef Blažek, manažer pro realizaci SPL MAS ŽR, Bc. Martin Písař, a paní Jaroslava Žáková pracovnice Krajského úřadu Pardubického kraje, v jejíž pracovní náplni je přímo realizace Programu rozvoje venkova – dotační program Pardubického kraje.
Studenti si vybrali z území MAS Železnohorský region a sousední MAS Region Kunětické hory obce, pro které postupně zpracovali samostatně či ve dvoučlenných týmech Program rozvoje obce (PRO) – strategický dokument obce dle platné metodiky Ministerstva pro místní rozvoj. Při jeho zpracování a projednávání postupovali jak v rámci teoretických znalostí z výuky, tak právě dle navrženého postupu lidí z praxe. V průběhu zpracování proběhlo několik workshopů na půdě univerzity, kdy studenti měli možnost konzultovat fáze praktického zpracování PRO s pedagogy a lidmi z praxe. Při zajišťování analytických dat a především při projednávání rozvojových aktivit měli příležitost opakovaně komunikovat s představiteli a zastupiteli obcí, což dle jejich vyjádření byla ta pravá „škola života“.
26. března 2015 proběhlo vyhodnocení studentských prací. Šest studentských týmů prezentovalo své PRO, v nichž nešlo pouze o popis současného stavu obcí, ale i o nové nápady, které by mohly přispět k jejich rozvoji. Do projektu byly zapojeny obce: Čeperka, Ráby, Dříteč, Bojanov, Valy a Horní Bradlo, jejímž představitelům patří velký dík za trpělivost a spolupráci se studenty. Ti se jim odměnili výborně zpracovanými dokumenty, které mohou využít pro svůj rozvoj. Téměř tříhodinové zápolení bylo posuzováno odbornou porotou, v níž nechyběli zástupci univerzity, MASek, Krajského úřadu Pardubického kraje a představitelů obcí. Vítězným týmem se nakonec staly slečny – Bc. Michaela Bidmonová a Bc. Marie Hladíková, které zpracovaly a prezentovaly PRO obce Bojanov.
Dne 20.5.2015 celá akce vyvrcholila slavnostním předání diplomů pro vítěze na půdě Senátu Parlamentu České republiky. Všichni soutěžící studenti se zúčastnili nejprve prohlídky historických prostor a následně jednacích sálů Senátu PČR, kde je Ing. Šilar seznámil se „senátní praxí“. Po společném obědě došlo ke slavnostnímu předání diplomů z rukou Ing. Šilara, Kateřiny Korejtkové a Ing. Martina Maštálky, Ph.D., odborného asistenta Ústavu regionálních a bezpečnostních věd Univerzity Pardubice.

Všichni zúčastnění na závěr celé partnerské akce konstatovali její vysoký přínos pro rozvoj naší odborné i občanské společnosti, a vyjádřili přání, aby se akce podobného charakteru opakovaly a podporovaly v co nejširší míře.

Kateřina Korejtková, VN KONZULT, s.r.o.
DALŠÍ INFORMACE: MAS Železnohorský region
Zveřejněno 25.05.2015 v 12:20 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
ATUR ČR
Podmínky členství ATUR ČR
Aktuality
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR