HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Úterý 31.01.2023
 

REGION VÝCHODNÍ ČECHY
Vyhledávací centrum
Rejstřík regionu
Databanka akcí
Dopravní přístupnost
Destinační management
Příroda a její ochrana
Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Památky a zajímavosti
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Kultura, zábava, sport
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
Folklor a tradice
Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Turistika a volný čas
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
Lázeňství
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Kongresová turistika
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Ubytování a stravování
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Království perníku

Kuňkání pod Kuňkou. Vánoční přípravy zahájili řezbáři s motorovými pilami

Jak vzniká dřevěný anděl v životní velikosti nebo třeba dřevěné hodiny, to návštěvníkům ukázali řezbáři, kteří se ve čtvrtek sešli na tradiční akci Předvánoční Kuňkání pod Kuňkou.

„Jezdíme sem každý rok. Je tu fajn atmosféra, během které vytvoříme vždy nějaké zajímavé výrobky. Třeba tenhle anděl bude sloužit příští rok jako ozdoba u městského vánočního stromu,” popsal jeden z umělců Pavel Kolář.

Na pozemcích takzvaného Království perníku pod hradem Kunětická hora u Pardubic se každoročně setkávají přátelé z různých koutů České republiky, kteří spontánně podle své nálady předvádějí své řezbářské umění, například za pomoci motorové pily.

Podle organizátorů má slovo kuňkání v Království perníku mnoho významů a může označovat cokoliv. Například zazpívat si, napít se dobrého piva či ponořit se do dobrého jídla, což potvrdil Karel Janota, který bydlí ve vedlejší vesnici. „Dám si tady pivko, popovídám s řezbáři a jen tak si užívám klidu. Býval jsem lesák, takže jsem měl pilu taky v ruce každou chvíli,” řekl.


U všech čertů

Pokud byla někomu zima, mohl navštívit místní útulnu U všech čertů, kde byla možnost ochutnat místní gastronomické speciality. „Je zima, horká čokoláda bodne,” pochvalovala si jedna z maminek Lucie Charvátová.

Zároveň se lidé v útulně mohli podívat, jak místní dámy vyřezávají malé dřevěné výrobky, od lžíce na polévku až po funkční dřevěné hodiny. Výroba malého skřítka podle Nadi Vokálové zabere přibližně hodinu, když to má člověk v ruce. „My jsme v důchodu, máme času dost, uděláme toho dnes hodně, hlavně na Vánoce,” dodala Vokálová.

Návštěvníci mohli také za poplatek navštívit Muzeum perníku, které se postupně obléká do sváteční vánoční výzdoby. V kamnech Perníkářské dílny Ježibaby hořelo a praskalo dřevo, Medovému ráji dominoval betlém z perníku. Na děti čekalo Ježíškovo nebe, kde byla možnost zanechat Ježíškovi dopis s vánočním přáním. „Přání se neříká nahlas, to by se pak nesplnilo,” řekl malý Jakub.

Martin Alt
Denik.cz 18. 11. 2022

Pardubický deník 18. 11. 2022

DALŠÍ INFORMACE: Perníková chaloupka

Z KALENDÁŘE AKCÍ:

Zveřejněno 18.11.2022
Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
ATUR ČR
Podmínky členství ATUR ČR
Aktuality
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR